Randers Kunstmuseum  
KUNSTEN.NU
KUNSTEN.NU
INDHOLD
spacer
Forside
spacer
Konkurrencer
spacer
Artikler
Nyheder
Billedserier
Fokusserier
spacer
Kunstguide
LIVE
DEBAT & KRITIK
spacer
Debatten
Anmeldelser
SERVICE
spacer
Kontakt
Annoncering
Om redaktionen
Om kunsten.nu
Tilmeld RSS
NYHEDSBREV
spacer
Prøv nyhedsbrevet

Tilmeld dig det gratis nyhedsbrev og bliv opdateret om den aktuelle kunst.

Plus meget mere!

Læs mere

FOKUS
spacer
Art Weekend Aarhus 2014
Art Weekend Aarhus 2014
Art Weekend Aarhus giver et dybere indblik i, hvad der sker bag linjerne på den aarhusianske kunstscene. I år er overskriften The making.

Læs mere

spacer
Flere fokusserier
Det fynske Kunstakademi
Art Herning 2014
Roskilde Festival 2013
[AWA] Art Weekend Aarhus
N.Y.
Arven efter Fluxus
Copenhagen Art Festival 2012
Roskilde Festival 2012
Ugens klumme
Kunst, kollektivitet og netværk
UDSYN
Vidvinkel
Ugens Kunstner
Art Copenhagen 2011
Roskilde Festival 2011
Bag om linjerne
Kunsten og det offentlige rum
En ny nordisk position?
ART Herning 2011
Mellem kunst og design
Performativ kunst
PORT 2010
Art Fair Special 2010
Roskilde Festival 2010
Kunstens værdi?
Art Herning
Kan kunsten kommunikere?
Klima i kunsten
KURS
Art Fair Special
Roskilde Festival 09
KUNSTEN.NU guider til sommerens kunstoplevelser
Kunstner i virkeligheden
I værkstedet
Statens Kunstfond
U-TURN
Alt_Cph 2008
Udstillingsrum for eksperimenter
Politisk kunst
Østeuropæisk kunst
Machine-RAUM
Street Art / Graffiti
ny-klub-logo4
Alle er velkommen i klubben.
Det koster 275 kr. for 12 måneders VIP-medlemskab.
Et almindelig støttemedlemsskab koster 100 kr.

Sådan bliver du medlem:
Betal med Dankort klik her
Tilbage til klubforsiden
Tilbage til klubforsiden
LODTRÆKNING
Som medlem af KLUB KUNSTEN.NU deltager du automatisk i lodtrækninger.
Skal du være en af de heldige vindere? Tilmeld dig her
Vinderliste juni 2012:

Hovedpræmie: Marianne Hering, Store Merløse
Ekstrapræmie: Carsten Fun Jensen, Frederiksberg / Jeppe Flummer, Viby J / Else V. Kristiansen, Holstebro
Vinderliste maj 2012:

Hovedpræmie: Estrid Maria Eriksen, Slagelse
Ekstrapræmie: Karin Clausen, Brøndby Strand / Lene Frederiksen, Hals / Aase Mertner, Flensburg
Vinderliste april 2012:

Præmier: Britt Johnsen, Vanløse / Thomas Maribo, Åbyhøj / Gyda Behncke, Århus V / Judith Parsons, Holstebro
Vinderliste marts 2012:

Hovedpræmie: Else Visgaard Kristiansen, Holstebro
Ekstrapræmie: Christina Marker-Larsen, Charlottenlund / Tina Kolding, Galten / Lene Frederiksen, Hals
Vinderliste januar 2012:

Hovedpræmie: Carl Peter Christensen, Løgstør
Ekstrapræmie: Karin Clausen, Brøndby Strand
Vinderliste december 2011:

Hovedpræmie: Lene J. Rasmussen, Hillerød / Søren Dideriksen, Kbh V / Julia Samokhvalova, Søborg
Ekstrapræmier: Pia Madsen, Randers / Bente Kjøller, Kgs. Lyngby / Karina Hvarregaard, Aarhus
Vinderliste november 2011:

Hovedpræmie: Janne Gundersen, KBH
Ekstrapræmier: Carl Peter Christensen, Løgstør / Lise Flohr Koch, Skodsborg
Vinderliste oktober 2011:

Hovedpræmie: Rikke Gunnestrup, Valby
Ekstrapræmier: Klaus Orland, Albertslund / Anne Marie Hove, Kbh / Johanne Neimann, Glesborg / Sanne Lund Jensen, Århus
Fribilletter: Troels Busk, Glostrup / Pia Madsen, Randers / Yrsa Zankel Bossow, Randers / Peter Bak, Fredericia / Phillip Kyed Kenvig, Kbh / Marianne Clausen, Bording / Lillian Fogh, Svendborg / Birgit Ravn Søndergaard, Malling / Marius Lindersgaard, Hjortshøj / Søren Ravnsborg, Fr.berg / Martin Kaae Glarvig, Kbh
Vinderliste september 2011:

Hovedpræmie
: Ditte Bolt, Kbh / Kaj Madsen, Århus
Ekstrapræmier: Marianne Clausen, Bording / Kim Bargsteen, Svinninge / Pernille Sandberg, Frederiksberg / Henriette Noermark, Kbh / Rita Hutson, Kbh / Bodil Ransby, Århus
Fribilletter: Phillip Kyed Kenvig, Kbh / Astrid Schjødt Pedersen, Vanløse / Henrik Pedersen, Højbjerg / Kirsten Ahm, Knebel / Tommy Jensen, Vanløse / Troels Busk, Glostrup / Karin Clausen, Brøndby Strand / Lene Abel, Gilleleje / Aase Sangild, Åbenrå / Christina Marker-Larsen, Charlottenlund / Marianne Holm, Brædstrup / Else Visgaard Kristiansen, Holstebro / Marius Lindersgaard, Hjortshøj
Vinderliste august 2011:

Hovedpræmie
: Anne Mikel Jensen, Frederiksberg C
Ekstrapræmier: Jonna Bodil Vingum Jensen, Åbyhøj / Karin Boserup, Frederiksberg
Fribilletter: Marianne Bokkenheuser, Birkerød / Sonia Dahl, Allerød / Åse Sangild, Åbenrå / Marianne Holm, Brædstrup / Hanne Skyum, Viborg / Phillip Kyed Kenvig, København K / Inge Nielsen, Karlslunde / Jørgen Kjærgaard, Silkeborg / Anne Juel Andersen, Ålborg / Yrsa Zankel Bossow, Hammel / Gudny Nina Kiholm, Jelling / Kirsten Ahm, Knebel / Pia Hauge, Herning / Elsebeth K. Schaap, Aalborg
Vinderliste juli 2011:

Hovedpræmie
: Carsten Fun Jensen, Frederiksberg
Ekstrapræmier: Lisbeth Meinecke, Valby / Weine Fransson, Vellinge / Hanne Skyum, Viborg
Fribilletter: Else Visgaard Kristiansen, Holstebro / Zissel Astrid Kjertum-Mohr, København NV / Jørgen Kjærgaard, Silkeborg / Arne Gundestrup, Esbjerg / Vibeke Røhling, Frederiksberg / Bjørn Harder, 1468 København / Inge Nielsen, Karlslunde / Mia Rudfeld, Århus / Lynn Myg, København N / Charlotte Damkjær, Nærum / Joan Thiesen, Holstebro / Carl Peter Christensen, Løgstør / Marianne Holm, Brædstrup / Hanne Skyum, Viborg / Sanne Lund Jensen, Århus / Karina Hvarregaard, Århus N / Emil Jensen, Støvring
Vinderliste juni 2011:

Hovedpræmie
: Anders Hyldahl, Frederiksberg
Ekstrapræmier: Kirsten Schønemann, Nykøbing Sjælland / Klaus Krienke, Aarhus
Fribilletter: John Dollerup, Hillerød / Birgit Ravn Søndergaard, Malling / Jørgen Kjærgaard, Silkeborg / Peter Bak Aldershvile, Fredericia / Else Visgaard Kristiansen, Holstebro / Vibeke Røhling, Frederiksberg / Elsebeth Schaap, Aalborg SV / Joan Thiesen, Holstebro / Zissel Kjertum-Mohr, Kbh / Marianne Holm, Brædstrup / Inge Nielsen, Karlslunde / Yelva Hansen, Rødovre
Vinderliste maj 2011:

Hovedpræmier
: Hans Henrik Jacobsen, Viborg
Ekstrapræmie: Søren Pold, Aarhus / Susan Gail Janicula, KBH
Fribilletter: Birgit Ravn Søndergaard, Silkeborg / Gudny Nina Kiholm, Jelling / Else Visgaard Kristiansen, Holstebro / Aase Sangild, Aabenraa / Inge Nielsen, Karlslunde / Pia Madsen, Randers / Else Visgaard Kristiansen, Holstebro / Jørgen Kjærgaard, Silkeborg / Aase Mertner, Flensburg / Carl Peter Christensen, Løgstør / Lea Nielsen, Aarhus / Marianne Holm, Brædstrup / Marianne Bokkenheuser, Birkerød
Vinderliste april 2011:

Hovedpræmier
: Birte Andersen, Kbh / John Dollerup, Hillerød
Ekstrapræmie: Christina Marker-Larsen, Fr.berg / Kirsten Nilsson, Vallensbæk / Birgitte Agersnap, Kbh
Fribilletter: Arne Gundestrup, Esbjerg / Else Kousgaard, Lystrup / Anne-Mette Sørensen, Mårslet / Joan Thiesen, Holstebro / Marius Lindersgaard, Hjortshøj, Jette Sunesen, Åbyhøj / Caroline Gjellerod, Kbh S / Inger Stoltze Poulsen, Aarhus / Henrik Pedersen, Højbjerg / Elsebeth Schaap, Aalborg
Vinderliste marts 2011:

Hovedpræmier
: Anne-Marie Grunnet, Højbjerg / Bente Lyster Poulsen, Horsens
Ekstrapræmie: Marius Lindersgaard, Hjortshøj / Birgit Bergholt, Brønshøj
Billetter Republique: Phillip Kenvig, Kbh. Kunstmagasiner: Karina Hvarregaard, Århus / Jørgen Kjærgaard, Silkeborg / Ole Just Nielsen, Ebeltoft / Else Visgaard Kristiansen, Holstebro / Birgit Ravn Søndergaard, Malling / Christina Marker-Larsen, Fr.berg / Ida Aakerlund, Kbh / Kirsten Ahm, Knebel / Kirsten Saabye, Århus / Elsebeth Schaap, Aalborg
Vinderliste februar 2011:

Lise Holm, Kbh N / Anne Haugaard Ovesen, Århus C / Lisa Krügermeier, Stege / Susanne Rud, Kbh V / Kirsten Nilsson, Vallensbæk / Lise Roed, Århus C / Annelouise Eriksen, Låsby
Vinderliste januar 2011:

Jørgen Kjærgaard, Silkeborg / Astrid Schjødt Pedersen, Vanløse / Andreas Guoth Stefansen, Kbh N / Ida Aakerlund, Kbh Ø / Marianne Holm, Brædstrup / Elsebeth Schaap, Aalborg SV / Charlotte Damkjær, Nærum / Birgit Ravn Søndergaard, Malling / Frederik Møller, Kbh K / Hanne Birgitte Nielsen, Silkeborg / Lars Nielsen, Hanstholm / Ingvard Bjørn, Fanø / Signe Goul Svendsen, Kbh V / Tine Colstrup, Kbh N / Anders Hyldahl, Frederiksberg
Vinderliste december 2010:

Stentryk af Armsrock. Værdi 2.500 kr.
Vinder: Birgit Bergholt, Brønshøj
Grafisk kassette. Værdi 7.500 kr.
Vinder: Bente Grønborg Jakobsen, Juelsminde
Ekstrapræmier: Carsten Fun Jensen, Frederiksberg / René Lagermand, Kastrup / Kirsten Ahm, Knebel / Sonja K. Oldin, København V / Ida Oline Frandsen, København N / Marianne Holm, Brædstrup / Johanne Rokkedal, Frederiksberg / Ida Oline Frandsen / København N / Klaus Juul Jensen, Århus / Lene Abel, Gilleleje
Vinderliste november 2010:

1 tegning af Jakob Tolstrup. Værdi 2.500 kr.
Vinder: Kethy Carlsen, Silkeborg
Ekstrapræmier: Pia Madsen, Randers / Caroline Gjellerod, Kbh / Merete Bohl, Holstebro / Britt Johnsen, Vanløse / Vibeke Røhling, Fr. Berg / Maj-Britt Holm, Faxe / Jørgen Carlo Larsen, Kbh / Permild & Rosengreen, Solrød Strand / Lene Frederiksen, Hals
Vinderliste oktober 2010:

1 farvelitografi af Frodo Mikkelsen. Værdi 2.500 kr.
Vinder: Anna Jensen, Farum
1 fotografi af Søren Lose.
Vinder: Henrik Fugmann, Kbh Ø
Ekstrapræmier: Claus Schiøtt Jørgensen, Højbjerg / Nicolai Frank, Odense C / Winnie Strøm Schildknecht, Kbh NV / Ole Just Nielsen, Ebeltoft / Kristian Krogh, Nærum / Anne Marie Houe, Kbh Ø / Caroline Gjellerod, Kbh S / Jette Sunesen, Åbyhøj / Bente Vandborg, Haderslev / Inger Ehrenreich, Århus C / Anni Gamborg, Farsø / Annelis Kuhlmann, Frederiksberg C
Vinderliste september 2010:

3 stk. farvelitografi af Jonas Hvid Søndergaard. Værdi 2.400 kr.
Vinder: Johanne Neimann, Glesborg / Mette Søs Lassesen, Kgs. Lyngby / Christiane Møller, Hørsholm
Ekstrapræmier: Inger Marie Larsen, Helsingør / Jan Skaarup Nielsen, Karrebæksminde / Lisbeth Mørk, Horsens / Marie Saga Andreassen, Kbh N / John Dollerup, Hillerød / isbeth meinecke, Valby
Vinderliste august 2010:

Farvefotografi af J&K (Janne Schäfer og Kristine Agergaard). Værdi 1.800 kr.
Vinder: Kirsten Evers, Århus
Ekstrapræmier: Maria Engholm, København / Mette Damgaard, Slagelse / Erik Svensen, København / Lene Pors Larsen, Bjert / Sandrine Mahler, København / Simone Gliese, København / Pia Brenø, Bagsværd
Vinderliste juli 2010:

Tegning af Jytte Høy. Værdi 1.000 kr.
Vinder: Martin Christiansen, Horsens
Ekstrapræmier: Susanne Rud, København / Sanne Lund Jensen, Århus / Line Dyrholm, Harlev J / N-Jon Ellendersen, Færøerne / Nanna Morsbøl, Silkeborg / Helge Krarup, København / Lise Holm, København / Ida Jordal, København
Vinderliste juni 2010:

Litografi af Zven Balslev. Værdi 2.000 kr.
Vinder: Hjørdis Wederwang, København
Ekstrapræmier: Kamilla Bloch, Frederiksberg / Agnete Wahl Nyegaard, Holbæk / Gitte Jensen, Brøndby Strand / Mona Jensen, Risskov
Vinderliste maj 2010:

1 grafisk tryk af Bjørn Nørgaard. Værdi 2.000 kr.
Vinder: Kristian Mølberg, Hillerød
Ekstrapræmier: Birgit Daa Brikkjær, Ebeltoft / Ditte Bolt, København / Britta Egebjerg, Århus / Anders Guldberg, Værløse
Vinderliste april 2010:

1 farvelitografi af Frodo Mikkelsen. Værdi 2.000 kr.
Vinder: Ingerlise McNair, Allerød
Ekstrapræmier: Teddy Andersen, Slagelse / Pia Smith Jensen, Århus / Søren Pold, Århus / Karin Boserup, Frederiksberg / Kit Leunbach, København
Vinderliste marts 2010:

Gipsobjekter af Karin Lorentzen. Værdi 4.600 kr.
Vinder: Signe Hove Jacobsen, Århus
Ekstrapræmier: Erling Hangaard, Nykøbing Mors / Klaus Krienke, Århus / Kirsten Lynggaard, Gundersted
Vinderliste februar 2010:

1 litografi af Cathrine Raben Davidsen. Værdi 2.800 kr.
Vinder: Karina Hvarregaard, Århus
Ekstrapræmier: Marianne Bokkenheuser, Birkerød / Dorthe Rejkjær, Dyssegård / Janne Gundersen, København / Mimi Larsson, København
Vinderliste januar 2010:

1 fotografiaf Frederikke Friderichsen. Værdi 7.000 kr.
Vinder: Inge Nielsen, Karlslunde
Ekstrapræmier: Daniel el Fassi, København / Mette Lindgaard, Århus / Bente Lausch, Århus / Lone Nielsen, Lyngby / Inge Kvorning Jensen, Risskov
Vinderliste december 2009:

1 Linoleumstryk af Alexander Tovborg. Værdi 3.000 kr.
Vinder: Anne Mikel Jensen, København
Ekstrapræmier: Stine Astrup, Århus / John Dollerup, Hillerød / Jørgen Carlo Larsen, København / Henrik Pedersen, Højbjerg / Janne Yde, Risskov / Yang Udsen, Brønshøj / Ingvard Bjørn, Fanø / Jan Hansen, København Ø / Johanne Neimann, Glesborg / Nina Leppänen, København S
Vinderliste november 2009:

Hovedpræmie:
1 litografi af Frodo Mikkelsen. Værdi 2.000 kr.
Vinder: Jørgen Kjærgaard, Silkeborg
Ekstrapræmier: Gregers Mærsk Møller, København / Sanne Ransby, Riskov / Kirsten Elise Petersen, Skanderborg / P. Lassen, Allerød / Anne Donnerup, Nærum
Kære Læser
Vi har oprettet denne klub hvor du både støtter KUNSTEN.NU og modtager masser af medlemstilbud.
Vi håber på din velvilje og værdsætter din støtte!
Med venlige hilsner
Chefredaktør Jan Falk Borup
Sådan bliver du medlem:
Betal med Dankort klik her

BILLEDSERIER
Udstillingsview med malerier af Mustafa Maluka på African contemporary art, Galerie Mikael Andersen. Foto: Jan Søndergaard

Afrikansk samtidskunst

Vold, magt og tilgivelse

Poetiske studier i krop og objekt

Eken og Behncke i Det Milde Westen

Grafik ala Erik A Frandsen

Besiddelsens betydninger

Det første skud på Møn

RETUR – at møde sin fortid med nyt sprog

+ FLERE BILLEDSERIER

NYHEDER
spacer

21. jul: Open call til Höstsalong på Edsvik Konsthall

19. jul: HEART-udstillinger til udlandet

16. jul: Performancefestival i Aabenraa og Flensborg

11. jul: 12 millioner til museerne

8. jul: Kuratorer for Momentum biennale udvalgt

4. jul: Ny rektor for Det Kongelige Danske Kunstakademis Billedkunstskoler

3. jul: Open call til SKULPTUR London 2015

3. jul: Kunstnere som kritisk taskforce

1. jul: Kunst på Roskilde Festival

27. jun: Performance i et håndværkertelt i Odense

25. jun: Open call - Nordkraftudstillingen 2014

24. jun: Nyt residence i Berlin for midtjyske kunstnere

+ FLERE NYHEDER

MEST LÆSTE
Camilla Berner: Composting Units, 2014. (Foto: Matthias Hvass Borello)

Havens (fortrængte) kræfter

Er kunstneren en vagthund?

Poetiske studier i krop og objekt

Vold, magt og tilgivelse

Afrikansk samtidskunst

HEART-udstillinger til udlandet

Kunstkritikkens pris i Kulturministeriet

Glimt fra dybet

+ FLERE ARTIKLER

ANMELDELSER
Camilla Berner: Composting Units, 2014. (Foto: Matthias Hvass Borello)

Havens (fortrængte) kræfter

Glimt fra dybet

Multifacetteret maleri

Sproget på kanten af sproget

Ekspedition gennem universets historie

Med maskinen i hånden

Godt galt afmarcheret i Odense

Kys, kunst og knogler

+ FLERE ANMELDELSER

REPORTAGER
Holdet bag den prisvindende udstilling Café Dolly. Picabia. Schnabel. Willumsen, dog uden den éne prismodtager Christian Vind. (Foto: Rine Flyckt)

Kunstkritikkens pris i Kulturministeriet

Stemmens rørende udsving

Et Kafkask´ livshjul

På indre rejse i Aarhus havn

Kunsten og modtagerne

Køln Kunstmesse er tilbage!

Indspark fra udkanten

Institutionen i transit

+ FLERE REPORTAGER

INTERVIEWS
René Schmidt: Calypso 'n' Grind, 2010, Jesmonite, l:50 cm. Foto: Anders Sune Berg

“Jeg vil gerne være generøs overfor beskueren”

Misforståelsens kunst

"Venskabet er en skabende kraft"

Hvad skaber en dynamisk, levende kunstscene?

Hvordan bliver kunsten til?

DIAS – en kunsthal for digital frihed

"De studerende har medindflydelse og ansvar"

Kunstneratelieret til debat

+ FLERE INTERVIEWS

Annonce:
Kunsthøjskolen i Holbæk
Kunsthal Nord
Krabbesholm
Rønnebæksholm
Bornholms Højskole
Kunsthøjskolen på Ærø
Søgning | Om annoncering | Om nyhedsbrevet | Om kunsten.nu | Kontakt
Copyright © 2008 kunsten.nu. Mere om ophavsret