Klik her for at se udstillinger i Midtjylland


AARHUS

MUSEER & INSTITUTIONER

Antikmuseet
Aarhus Universitet, Victor Albecks Vej 3, DK-8000 Aarhus C
+45 8716 1106 www.antikmuseet.au.dk
Søn-tor 12-16
- 28/4 Inger Lise Rasmussen: Reqem - Vandringer i ørkenen

ARoS Aarhus Kunstmuseum

Aros Allé 2, DK-8000 Aarhus C
+45 8730 6600 www.aros.dk
Tir-søn 10-17, ons 10-22
- 21/4 Tal R: The Virgin
24/4 - 25/4 International Konference: Nye Perspektiver på Modernisme
Registrering herigennem senest 21/4, og anden henvendelse på lp@aros.dk
Arr. ARoS Aarhus Kunstmuseum og Aarhus Universitet
- 27/4 Catch14 - Junior Biennale
Unge kunsttalenter mellem 12-18 år fra Catch14-workshop på ARoS
Finissage og prisuddeling søndag 27 april
- 7/9 Wes Lang: The studio
1/5 - (...) Nutidskunst fra museets hjerte
16/5 - 14/9 Ebbe Stub Wittrup: The Third Room
29/5 - 26/10 Jesper Just: Intercourses
4/10 - 15/2 2015 Michael Kvium: Fools
11/10 - 18/1 2015 Hanne Nielsen & Birgit Johnsen: Inklusion/Eksklusion
6/12 - 26/4 2015 Janet Cardiff Georges Bures Miller
Permanent: Olafur Eliasson - Your Rainbow Panorama

Dansk Plakatmuseum i Den Gamle By
Viborgvej 2, DK-8000 Aarhus C
+45 8612 3188, www.dengamleby.dk
Lukket marts-maj. Museet åbner igen sommeren 2014 m. udstilling i Den Gamle By: 12/4-27/6: Man-søn 10-17
Se hjemmeside for udstillingsinfo

Galleri Image
Vestergade 29, DK-8000 Aarhus C
+45 8620 2429 www.galleriimage.dk
Tir-søn 13-17
- 4/5 HUMAN SITES sohn+isaksen: Flower! Power of Dreams
30/4 kl 19.30 Artist Talk: Bodil Sohn & Else Ploug Isaksen i samtale m. kunsthistoriker Lisa Lindskov Knudsen (Q&A)

Kunsthal Aarhus
J. M. Mørks Gade 13, DK-8000 Aarhus C
+45 8620 6050 www.kunsthalaarhus.dk
Tir-fre 10-17, ons 10-21, lør-søn 12-17
- 4/5 KP14 - Kunstnernes Påskeudstilling / SPRING 14
16/4 kl 19-21: SPRING-performance, omvisning
23/4 kl 19.30: Omvisning
21/4 kl 14-16: KP-talk m. moderator Trine Rytter Andersen
30/4 kl 19-21: Finissage, Censor-talk, Overrækkelse af Publikumsprisen
Censor-talk med Sonja Lillebæk Christensen, Nina Saunders, Mie Mørkeberg og Christian Schmidt-Rasmussen, moderator Trine Rytter Andersen

Kvindemuseet
Domkirkepladsen 5, DK-8000 Aarhus C
+45 8618 6470, www.kvindemuseet.dk
Tir-lør 10-17, ons 10-20, søn 10-16
- 16/11 Storm P og kvinderne
En særudstilling med Danmarks humorist
- 16/11 Stine Stregen og mændene
Med tegneren Stine Spedsberg

Museum Ovartaci
Aarhus Universitetshospital, Skovagervej 2, DK-8240 Risskov
+45 7847 0400 www.ovartaci.dk
Man-fre 10-16, lør-søn 12-16
- 31/8 Baukje Zijlstra - en rejse ...
Permanent: Ovartaci samt andre kunstnere fra museets samling


GALLERIER

Charlotte Fogh Gallery
Mejlgade 18B, DK-8000 Aarhus C
+45 2929 7105 www.charlottefogh.dk
Tir-fre 12-17, lør 11-15, eller efter aftale
- 19/4 Tina Maria Nielsen: Hver og én
25/4 - 24/5 Søren Behncke: Backdrop and Dropouts
Fernisering fredag 25 april kl 17-19

Galerie MøllerWitt
Christiansgade 18, DK-8000 Aarhus C
+45 8618 2949 www.gmw.dk
Tir-fre 11.30-17, lør 11-16
- 10/5 Malene Landgreen: Hopeful Perspectives

Galleri Profilen
Grønnegade 93, DK-8000 Aarhus C
+45 8620 1722 www.galleri-profilen.dk
Tir-fre 10-17, lør 10-13
- 18/5 Preben Hornung - En Klassiker
Maleri, tegning og grafik

Galleri Udengaard Projekt
Nørrebrogade 22-26 (baggården), DK-8000 Aarhus C
+45 2216 9125 www.galleriudengaard.dk
Tors-fre 12-17, lør 11-14
Se hjemmeside for udstillingsinfo

Lunchmoney Gallery
Vestergade 62, DK-8000 Aarhus C
+45 2324 5664 www.lunchmoneygallery.com
Tir-fre 12-18, lør 12-16, eller efter aftale
- 19/4 Olivier Vrancken (BE): Little arithmetics


PROJEKTRUM

Das KunstBüro
Gentoftevej 19, DK-8000 Aarhus C
+45 2236 4127 www.daskunstburo.dk
Åbent efter aftale
Se hjemmeside for udstillingsinfo

Godsbanen

Skovgaardsgade 3-5, DK-8000 Aarhus C
www.godsbanen.dk
Dagligt kl 9-21
- 27/4 Kvinder maler kvinder
Udstilling i foyeren og i spor 1
Anita Povlsen, Hanne Nyboe Bach, Jette Bækgaard, Kirsten Brøndum, Rita Kirkeby Larsen, Tanja Eijgendaal, Tina Morsø, Allison Barry Rosenlund
14/4 kl 16-19 Open Monday for billedkunstnere og forfattere
15/4 kl 16-19 Open Monday for performancekunstnere
16/4 kl 16-19 Open Monday for alle
26/4 kl 17 Live-art Laboratory: Calldraw
Performance m. Andreas Constantinou og Noelia Mora Solvez

I DO ART LAB
Mejlgade 48A, DK-8000 Aarhus C
www.idoart.dk
Ons-lør kl 11-19, eller efter aftale
- 16/4 Jens Paldam: Fusiform Gyrus

LYNfabrikken - BOX
Vestergade 49 B, DK-8000 Aarhus C
www.lynfabrikken.dk
Fra gaden døgnet rundt
- 18/5 Clemens Behr: Cozy Confusions
23/5 - 24/8 Prjonsdottir, Himmer & Borgen
24/5 Nordic Action - A seminar about crazy, clever and curious graphic design from Scandinavia
Seminar m. Kokoro Moi (FI), Research & Development (SE), Oh Yeah Studio (NO), Designbolaget. Moderator: Adrian Shaughnessy
For billetbestilling og info, se hjemmesiden
29/8 - 2/11 Raw Color
7/11 - 31/12 Emil Kozak

Mødestedet
Møllegade 5, DK-8000 Aarhus C
www.moedestedet.com
Se hjemmeside for udstillingsinfo

Rum46

Studsgade 46, DK-8000 Aarhus C
www.rum46.dk
25/4 Performancerum

Spanien 19C
Kalkværksvej 5A, DK-8000 Aarhus C
+45 2230 8459 www.spanien19c.dk
Tor-søn 13-17
- 4/5 Skygger og lysende mellemrum - Japan på tværs af tiden
Tine Hind, Chiho Ito, Birthe Reinau

Splab / Speciallaboratorium for kunst og offentlighed
Mejlgade 32–34, DK-8000 Aarhus C, www.splab.dk
Se hjemmeside for udstillingsinfo

Under 64
Frederiks allé 64, DK-8000 Aarhus C
www.pakhus64.dk

Tor-fre 13-17, lør 10-16 og efter aftale
- 26/4 VEST
Maya Stefania, Line Busch, Line Riisager
Maleri og keramisk skulptur

 

UNDERVISNING

Aarhus Universitet - Institut for æstetik og kommunikation
Langelandsgade 145 (kasernen), DK-8000 Aarhus C
+ 45 8716 1200 www.au.dk
23/4 kl 16.30 Foredrag: Silkeborgkunstneren, Lars Svanholm, fortæller om sit virke med maleri, grafik og som kunstskribent (bygning 1584, lokale 224)
Arr. Mobil

Det Jyske Kunstakademi
Mejlgade 32-34, DK-8000 Aarhus C
+45 8613 6919 www.djk.nu
Statsanerkendt billedkunstneruddannelse
Se hjemmeside for udstillingsinfo

Fotografisk Skole
Mejlgade 53, mellemhuset, DK-8000 Aarhus C
+45 8619 6822, www.fotografiskskole.dk
Se hjemmeside for udstillingsinfo

Skolen for Kunst og Design
Klosterport 4, DK-8000 Aarhus C
+45 8618 2182 www.kunstogdesign.dk
Se hjemmeside for udstillingsinfo

Århus Kunstakademi
Vestergade 29, DK-8000 Aarhus C
+45 8613 8144 www.aarhuskunstakademi.dk
23/4, 30/4, 7/5 & 14/5 Foredragsrække: Kunsten fra 60'erne til i dag - Set fra Aarhus. På Århus Kunstakademi / Aarhus Universitet. Tilmelding nødvendig via www.folkeuniversitetet.dk

Århus Kunstskole
Mejlgade 53, DK-8000 Aarhus C
+45 8619 6822 www.bhs.dk
Grundskole og Værkstedsskole for nutidskunst
Se hjemmeside for udstillingsinfo

 

ANDRE STEDER

En hemmelig klub i pop-up galleri i Jægergårdsgade
Jægergårdsgade 57, DK-8000 Aarhus
+45 2674 0242, www.schhh.org
Tor-søn kl 11-17, man kl 11-16
17/4 - 21/4 Ekspedition No. 1 - De Østre Skove
Frederikke Becher Hermansen, Louisa Jones (UK), Birgitte Haahr Lund, Garudio Studiage (UK), Cendrine Rovini (F), Ponga Huang (TW), Rita Fürstenau (D), Reena Makwana (UK), Phuc Van Dang, Elkeland, Melanie Williams (UK), Esther McManus (UK), Yumi Okuda (UK), Morten Barker, En hemmelig klub
Kurator: En hemmelig klub (EHK)
Udstillingen er den første i en række "ekspeditioner" hvor et løst og åbent narrativ binder værkerne sammen til en fortælling om en opdagelsesrejsendes fantastiske oplevelser fra et fiktivt sted.
Se det fulde program m. workshops på hjemmesiden
Fernisering onsdag 16 april kl 18-20

 




MIDTJYLLAND

MUSEER & INSTITUTIONER

Carl-Henning Pedersen og Else Alfelts Museum
Birk Centerpark 1, DK-7400 Herning
+45 9628 8650 www.chpeamuseum.dk
Tir-søn 10-16
- 20/4 Jan Nieuwenhuijs - Myte og magi
- 8/9 Alfelt og Pedersen i dialog
Værker fra museets samling

GAIA Museum Outsider Art
Lene Bredahls Gade 10, DK-8900 Randers
+45 8915 8338 www.gaiamuseum.dk
Tir-tor 10-16, fre 10-14, lør 10-15
- 31/5 Photography meets Artists
Jo Goertz i samarbejde med Andrea Rausch, Hilde Wittur, Russell ’Ronelly’ Jones, Pascal Cornélis, Sue Morgan, Michaela Polacek, m.fl.

Glasmuseet Ebeltoft
Strandvejen 8, DK-8400 Ebeltoft
+45 8634 1799 www.glasmuseet.dk
Ons-søn 10-16. April: Man-søn 10-17
- 28/9 Bodytalk: International gruppeudstilling
4/5 kl 14: Foredrag: ”I grænselandet mellem glas, kunst og kunsthåndværk” v. Trine Ross (Politikens kunstanmelder, mag. art. i kunsthistorie)
Permanent: Udstilling af værker fra museets samling af moderne, international studioglas

HEART - Herning Museum of Contemporary Art
Birk Centerpark 8, DK-7400 Herning
+45 9712 1033 www.heartmus.dk
Tir-søn 10-17
- 27/4 Piero Manzoni og Paul Gadegaard
- 22/6 Cory Arcangel – All the Small Things
6/9 - 11/1 2015 Svend Wiig Hansen: Gigant
27/9 - 1/2 2015 HEART Design

Holstebro Kunstmuseum
Museumsvej 2, DK-7500 Holstebro
+45 9742 4518 www.holstebrokunstmuseum.dk
Tir-fre 12-16, lør-søn & helligdage 11-17. Åbent man 21/4 kl 12-16
- 25/5 Anna Sørensen: Clay Walk
- 18/5 Jesper Christiansen: Go Back

Horsens Kunstmuseum
Carolinelundsvej 2, DK-8700 Horsens
+45 7629 2370 www.horsenskunstmuseum.dk
Tirs-fre 11-16, lør-søn 11-17
- 21/4 Lilibeth Cuenca Rasmussen: Inbetweeness
- 1/6 Emil Westman Hertz: Prinsens Have / Kunstnerprisen 2014
Kunstnerprisen uddeles til en ung, lovende kunstner

Jens Søndergaards Museum
Transvej 4, Ferring, DK-7620 Lemvig
+45 9789 5254 www.jenssoendergaard.dk
13/4 - 31/5: tir-søn + 2. påskedag kl. 11-17
Permanent: Jens Søndergaards (1895-1957) farvemættede malerier udstilles i kunstnerens eget atelier og sommerhus

KunstCentret Silkeborg Bad
Gjessøvej 40, DK-8600 Silkeborg
+45 8681 6329 www.silkeborgbad.dk
Tir-fre 12-16, lør-søn 11-17 & sidste tirsdag i måneden 12-21
- 21/4 Jytte Rex: Skillelinjer
Fotografi, collage, gouache og film
- 21/4 “7” - Gruppeudstilling m. talmagi som omdrejningspunkt
Maj-Britt Boa, Ole Sporring, Mogens Pøhlsgaard, Daniel Svarre, Jo Møller, Pernille With Madsen, Camilla Reyman
26/4 - 7/9 Jorn Lab
Katja Bjørn, Jakob Jakobsen, Svend-Allan Sørensen, Anna Sørensen, Bodil Brems, Tanja K. Jensen, Ina Olsen, Klaus Becker, Henriette Heise, Jeppe Hein, Thorsten Dennerline, Erik A. Frandsen
Fernisering lørdag 26 april kl 11 v. Jørgen Carlsen, forstander på Testrup Højskole
3/5 – 7/9 Ingrid Bugge: Ballettens indre rum
Udstillingen er del af et kunstprojekt i fire dele, der derudover består af en byrumsudstilling, en kunstbog og en multi-touch iBook
Fernisering m. åbning v. balletmester Nikolaj Hübbe lørdag 3 maj kl 15

Krydsfelt Skive MUSE®UM
Havnevej 14, DK-7800 Skive
+45 9915 6910 www.muserum.org
Tir-søn 11-17
- 27/4 Frodo Mikkelsen: Big cities don’t cry
- 27/4 Frodos valg - værker fra museets samling udvalgt af Frodo Mikkelsen

KUNSTPAKHUSET
Lille Torv (ved stationen), DK-7430 Ikast
+45 2311 1019 www.kunstpakhuset.dk
Tor-søn 12-16
- 21/4 Mostly black and white - Grafiske værker
Peter Linde Busk, Per Kirkeby, Alexander Tovborg, John Kørner, Ian Mckeever, Jan S. Hansen, Troels Wörsel, Catrine Raben Davidsen, Jens Birkemose, Kasper Eistrup, Tal R + træskulpturer af Bjarne Winther Troelstrup
26/4 - 9/6 Nina Wengel & Odey Curbelo: Following eternity
Fernisering lørdag 26 april kl 13-16

Lemvig Museum
Vestergade 44, DK-7620 Lemvig
+45 9782 0025 www.lemvigmuseum.dk
Søn og helligdage 13-16, samt alle dage i påsken 13-16
Permanent: Niels Bjerre (1864- 1942), Kristen Bjerre (1869-1943), Torvald Westergaard (1901-1988) og Jens Søndergaard (1895-1957) Maleri og skulptur

Museet for Religiøs Kunst
Strandvejen 13, DK-7620 Lemvig
+45 9781 0371 www.mfrk.dk
Tirs-søn kl 13-16 (fra 26/1 - 11/4). Fra 12/4: Tir-søn 12-17
- 18/5 J.F. Willumsen: Mellem guder og afgrund
Omvisning hver søndag kl 14

Museum Jorn
Gudenåvej 7-9, DK-8600 Silkeborg
+45 8682 5388 www.museumjorn.dk
Tir 11-21, ons-fre 11-17, lør-søn 10-17
- 14/9 Expo Jorn – Kunst er fest!
Asger Jorn, Johannes Holbek, Edvard Munch, Jean Dubuffet, Pierre Alechinsky, Guy Debord, Pablo Picasso, Joan Miró, Jackson Pollock, m.fl.
29/4 kl 19-20.30 Foredrag: Jorn set gennem brevene v. Troels Andersen
6/5 kl 18.30 - 21.30 Jorn til søs (tilmelding v. museumsreceptionen el. Hjejleselskabet på tlf. 86820766)
22/5 kl 6.30-20.30 Udflugt: Jorns København
Læs om tilmelding til div. arrangementer her

Randers Kunstmuseum
Stemannsgade 2, Kulturhuset, DK-8900 Randers
+45 8642 2922 www.randerskunstmuseum.dk
Tir-søn 10-16, ons 10-20
- 27/7 Erik A. Frandsen - Det grafiske værk
14/5 kl 19 Kunstnerdialog m. Majbritt Løland (kunstneren, museumsinspektør) og boglancering af 'Erik A. Frandsen – Det grafiske værk 1978-2013'
Permanent: museets righoldige samling med highlights fra 1800-tallet til i dag

Skovgaard Museet
Domkirkestræde 2-4, DK-8800 Viborg
+45 8662 3975 www.skovgaardmuseet.dk
Tir-søn 11-16
- 25/5 Længsel - Johan Thomas Lundbye og Søren Kierkegaard
24/4 kl 17 Foredrag: Længsel hos Lundbye v. Bente Bramming, museumsinspektør, Ribe Kunstmuseum
29/4 kl 17 Foredrag: Maja Lisa Engelhardt ser på Anne Marie Carl-Nielsen

Vestjyllands Kunstpavillon
Sportsvej 3, DK-6920 Videbæk
+45 9717 2879 www.vestjyllandskunstpavillon.dk
Tir-søn 13-17
- 4/5 Katrine Ærtebjerg, Fie Norsker, Carsten von Würden
I samarbejde m. Ringkøbing Omegns Kunstforening

Viborg Kunsthal
Riddergade 8, DK-8800 Viborg
+45 8787 3220 www.braenderigaarden.dk
Tir-fre 11-16, lør-søn 11-17
- 4/5 Mika Ninagawa
- 4/5 Jens Haaning: Preparing for the Cultural Revolution

Viborg Museum
Hjultorvet 4, DK-8800 Viborg
+45 8787 3838 www.viborgstiftsmuseum.dk
Tir-fre 13-16, lør-søn & helligdage 11-17
- 31/8 Carte Blanche - rEVOLUTION

 

GALLERIER

Fortælle Galleriet
Vestergade 41, DK-7500 Holstebro
+45 2217 2617, www.ingridhvass.dk
Fre kl 15-17, eller efter aftale
- 25/4 Samir Edo: Xylographic Faces
29/8 - 21/9 Molly Haslund

Galerie Moderne Silkeborg
Hostrupsgade 39, DK-8600 Silkeborg
+45 8681 4444, www.galeriemoderne.dk
Man-lør kl 10-17
- 1/5 Asger Jorn og Påskeudstilling 2014

Galleri Franz Pedersen
Carolinelundsvej 47, DK-8700 Horsens
+45 7562 0076, www.galleri-franzpedersen.dk
Tir-fre kl 13-17, lør kl 12-15 og efter aftale
17/4 - 28/6 Påskeudstilling 2014: DJANGO
Jacob Dahlstrup, Tom Sanford, Frodo Mikkelsen, Troels Carlsen, Marco Wagner, Henrik Godsk, Michael Anderson, Anders Binch, René Holm, Kaspar Bonnen, Andreas Schulenburg, Anders Moseholm, Kristian Devantier, Morten Hemmingsen, Joncquil De Vries, Kent Dorn, Ian Larsson, Fie Norsker, Papfar
Kurator: René Holm
Fernisering torsdag 17/4 kl 12-15

Galleri NB Viborg
Sct. Mathias Gade 14, DK-8800 Viborg
+45 8662 8224 www.gallerinb.com
Man-fre 10-17, lør 10-14
- 19/4 Sabine Beyerle: Floating
- 19/4 Christina Blaabjerg: Welcome to my Space
- 19/4 NBeX Project: Vivi Linnemann: Syntese
26/4 - 31/5 Carsten Frank: Alting skifter farve
26/4 - 31/5 NBeX project: Sørensen & Kjær: Images of a non-existing dairy
Fernisering lørdag 26 april kl 13.30-16

Galleri Salling
Hjerk Kirkevej 2-4, Hjerk, DK-7870 Roslev
+45 2887 7288 www.gallerisalling.dk
Ons-søn 13-17, eller efter aftale
- 21/4 Påskeudstilling
Felix Pedersen, Helga Kristmundsdottir, Niels Frank, Pontus Kjerrman, Jens Bohr m.fl.
17/4 - 21/4 Hollandsk Auktionsudstilling
Grafik, tegninger og malerier af bl.a. Carl Henning Pedersen, Egil Jakobsen, Palle Nielsen, Søren Hjorth Nielsen, John Olsen, Seppo Mattinen, Bjørn Nørgård, Leif Mosevang

Galleriet Jørgen Østergaard
Østergade 44, DK-7430 Ikast
+45 9725 0600 www.jorgenostergaard.com
Ons-søn 15-17, eller efter aftale
(I påskedagene 14-17)
- 4/5 Jacob Herskind: Kunsten at bære En Brandert


PROJEKTRUM

bull mengers

Himmelbjergvej 101, Laven, DK-8600 Silkeborg
www.linesandvadmengers.dk
Åbent efter aftale
Se hjemmeside for ustillingsinfo

CONVOJ
Mesingvej 4, DK-8660 Skanderborg
www.convoj.dk
Åbent døgnet rundt
- (...) Thomas Andersson: Vægelsindet drøm

Four Boxes Gallery
Krabbesholm Allè 15 7800 Skive
www.krabbesholm.dk
Se hjemmeside for udstillingsinfo


Kender du til en udstilling, som ikke er på denne liste og som du kan anbefale? Så sæt den ind under "Kommentarer" lige efter annoncen.