Klik her for at se udstillinger i Midtjylland


AARHUS

MUSEER & INSTITUTIONER

ARoS Aarhus Kunstmuseum
Aros Allé 2, DK-8000 Aarhus C
+45 8730 6600 www.aros.dk
Tir-søn 10-17, ons 10-22
Permanent: Olafur Eliasson - Your Rainbow Panorama
fra 2013 Fra Abildgaard til Kirkeby
N.A. Abildgaard, Jørgen Sonne, J.Th. Lundbye, Asger Jorn, Per Kixfrkeby, m.fl.
fra 2014 Out of the Darkness - en fortælling
Olafur Eliasson, Bill Viola, Ingvar Cronhamar m.fl.
- 6/9 Konstruktivisme
Ib Geertsen, Albert Mertz, Poul Gernes m.fl.
- 20/9 New Nordic: E.B. Itso: Building Stories
- 18/10 Claus Carstensen: What's Left is Republican Paint/9 Sisters
9/10 - 10/1 Monet: LOST IN TRANSLATION
24/10 - 22/2 2016 New Nordic: Nathalie Djurberg & Hans Berg
31/10 - 31/1 2016 Fantasi og Følelse - Ekspressionistisk grafik
Asger Jorn, A.R. Penck, Erik A. Frandsen, Claus Carstensen, Christian Lemmerz m.fl.
21/11 - 29/5 2016 A New Dynasty - Created in China

Dansk Plakatmuseum i Den Gamle By
Viborgvej 2, DK-8000 Aarhus C
+45 8612 3188, www.dengamleby.dk
Man-søn 10-17
- 6/9 Punk, protest og provokation
Plakatudstilling
- 20/9 Andres plakater - fra Arnoldis vægge
- 30/12 Aarhus rocks!
Byen og musikken 1960-2014
- 30/12 Hønsestrik og hot pants
Tøj og stil i 70'erne

Galleri Image
Vestergade 29, DK-8000 Aarhus C
+45 8620 2429 www.galleriimage.dk
Tir-søn 13-17
- 25/10 Maj Hasager: We will meet in the blind spot
8/10 - 10/10 Photo Week Aarhus 2015
Demorummet (døgnåbent):
- 25/10 Julie Stavad: Sit. Actively.
Miniseminar og boglancering med Maj Hasager og Silvia Litardi lørdag 19 september kl 16

Kunsthal Aarhus
J. M. Mørks Gade 13, DK-8000 Aarhus C
+45 8620 6050 www.kunsthalaarhus.dk
Tir-fre 10-17, ons 10-21, lør-søn 12-17
- 2017 Shaped Canvas Track
- 20/9 DUMP! Multispecies Making and Unmaking
AURA; Amy Balkin, et al.; Lothar Baumgarten; Mabe Bethônico; Bob Braine, Mark Dion & Alexis Rockman; Patty Chang; Delft University of Technology; Peter Fend; Fernando García-Dory; Jacqueline Goss; Tue Greenfort; Henning Knudsen & Anna Tsing; Dana Sherwood; Åsa Sonjasdotter; SPURSE; Kidlat Tahimik; Cecilia Vicuña; Paweł Wojtasik; The Yes Men. Kurateret af Elaine Gan, Steven Lam og Sarah Lookofsky.
Videoværk af Dana Sherwood i forbindelse med DUMP! kan ses ved mørkets frembrud og hele natten udenfor Kunsthal Aarhus
Performance og en livlig kompostbunke lørdag 5 september til søndag 6 september
2/10 - 29/11 COLLECTIVE MAKING 02 / do it
Hans Ulrich Obrist, Marina Abramovic, Yoko Ono, Douglas Coupland, Ai Weiwei m.fl.
Fernisering fredag 2 oktober kl 17
2/10 - 29/11 Elvin Flamingo: ANTS (del af programmet COLLECTIVE MAKING 2015/16)
Fernisering fredag 2 oktober kl 17
Performances, smagsevent, præsentationer og rundbordsdiskussion med Åsa Sonjasdottir, Cecilia Vicuña, SPURSE, Etienne Turpin m.fl. lørdag 5 september kl 10.30-19 og søndag 6 september kl 13-20.

Kvindemuseet i Danmark
Domkirkepladsen 5, DK-8000 Aarhus C
+45 25454510, www.kvindemuseet.dk
Man-lør 10-17, ons 10-20, søn 10-16
- 10/10 Gill Gatfield: Glass Ceiling // Glasloft
- 10/10 På lige fod - om kvindekamp og satire
- 30/12 Unge kvinders stemmer - demokrati 1915 - 2015 - 2115
- 30/12 Fred - Kvindernes Internationale Liga for Fred og Frihed 1915 - 2015

Museum Ovartaci
Aarhus Universitetshospital, Skovagervej 2, DK-8240 Risskov
+45 7847 0400 www.ovartaci.dk
Man-fre 10-16, lør-søn 12-16
- 29/11 Øssur Johannesen: Ensomhed, lidelse og længsel
Permanent
: Ovartaci samt andre kunstnere fra Museets samling



GALLERIER

Charlotte Fogh Gallery
Mejlgade 18B, DK-8000 Aarhus C
+45 2929 7105 www.charlottefogh.dk
Tir-fre 12-17, lør 12-16, eller efter aftale
- 3/10 Peter Land & Julie Nord: Nonsens
9/10 - 14/11 Benny Dröscher. Malerier
Fernisering fredag 9 oktober kl 17-19

Galerie MøllerWitt
Christiansgade 18, DK-8000 Aarhus C
+45 8618 2949 www.gmw.dk
Tir-fre 11.30-17, lør 11-16
- 3/10 AVPD: Aperture

Galleri Jacob Bjørn
Ceres Allé 1, indgang overfor Silkeborgvej 2, DK-8000 Aarhus C
+45 2324 5664 www.jacobbjorn.com
Ons-fre 12-18, lør 12-16, eller efter aftale
- 5/9 Gruppeudstilling
Jan S. Hansen, Andreas Emenius (S), Theis Wendt og Astrid Myntekær

Galleri Profilen
Grønnegade 93, DK-8000 Aarhus C
+45 8620 1722 www.galleri-profilen.dk
Tir-fre 10-17, lør 10-13
- 9/10 Fernand Léger: La Ville
fra 30/10 Erik A. Frandsen og Mogens Gissel: Frandsen & Gissel - nye arbejder
Fernisering fredag 30 oktober kl 15-18

 

 

PROJEKTRUM

Baggården
Rosenkrantzgade 10, DK-8000 Aarhus C
Facebook
3/9 - 6/9 Steen Larsen: Annas Hus/House of Anna

Godsbanen
Skovgaardsgade 3-5, DK-8000 Aarhus C
+45 6170 7422, www.godsbanen.dk
Varierende åbningstider
17/10 - 21/11 Pop
Joan Ross (AU), Lars Korff Lofthus (SV), Mimi Cabell (US), Sonja Lillebæk, Lykke Andersen, Johanne Lykke, Laurits Nymand Svendsen

Galleri Grundstof
Vestergade 62, DK-8000 Aarhus C
www.gallerigrundstof.dk, +45 2960 6882
- 26/9 Troels Steenholdt Heiredal: Invisible Aarhus

Mødestedet, Institut for X
Skovgaardsgade 3, DK-8000 Aarhus
For mere info se her
Se hjemmeside for udstillingsinfo

LYNfabrikken - BOX
Vestergade 49 B, DK-8000 Aarhus C
www.lynfabrikken.dk
Fra gaden døgnet rundt
- 20/9 Luis Urculo: Table of Contents

Operationsgangen i Odder
Vitavej 67, DK-8300 Odder
Se facebook for kontakt
Man-fre 9-15, lør-søn kl 14-17
Se hjemmeside for udstillingsinfo

PAKHUS64
Frederiks Allé 64, DK-8000 Aarhus C
+45 2344 3183, www.pakhus64.dk
Tor, fre kl 13-17, lør kl 11-16, eller efter aftale
3/9 - 26/8 Hardy Brix: Nye Malerier
Fernisering torsdag 3 september kl 18.30

Piscine
Møllegade 5, 8000 Aarhus C, piscine.dk
Tor-lør 13-17
4/9 - 19/9 Carl Emil Jacobsen: Tilsigtede sammensætninger (i utilsigtede optrædener)
Fernisering fredag 4 september kl 16-20
16/10 - 31/10 Chris Petter Spilde: Billeder af en omvendt fødsel
Fernisering fredag 16 oktober kl 16–20

RendezvousCurators
Jægergårdsgade 152, opgang 03F, 1. sal
Fre-søn 12-17
- 13/9 TRADITION/REAKTION
Antonio Della Corte (IT), Anne-Sofie Overgaard (DK), Merle Mejlby (DK) og Sophie Gunvad Filtenborg (DK)

Rum46
Studsgade 46, DK-8000 Aarhus C
www.rum46.dk
Varierende åbningstider, se hjemmeside for info
Teoretiske Tirsdage hver tirsdag kl 20
11/9 Lise Skou: Exchange Library
24/9 - 15/11 Learning Socialities
Jesper Aabille, Maria Markmann, Lars Henningsen & Grete Aagaard, Just Seeds, Annie Holm, Sidsel Nelund, Louise Vind, Elke Krasny mfl.
25/9 + 30/10 kl 19 Performancerum

Udstillingsstedet Spanien19C
Kalkværksvej 5A, DK-8000 Aarhus C
+45 2230 8459 www.spanien19c.dk
Tor-søn 13-17
- 6/9 The Room Is Dark: Adi Zukanovic og Anders Lauge Meldgaard
12/9 - 4/10 Radhildur Ingadottir: Relevant, Ultimate
Fernisering lørdag 12 september kl 15
10/10 - 1/11 Anders Visti: Mørkenet
Fernisering lørdag 10 oktober kl 15
Koncerter fredag 4 og lørdag 5 september kl 20

 

  

UNDERVISNING

Aarhus Universitet - Institut for æstetik og kommunikation
Langelandsgade 145 (kasernen), DK-8000 Aarhus C
+ 45 8716 1200 www.au.dk
Se hjemmeside for mere info

Arkitektskolen Aarhus

Nørreport 20, DK-8000 Aarhus C
+45 8936 0000 www.aarch.dk
Man-tor 10-16, fre 10-15
Se hjemmeside for mere info

Det Jyske Kunstakademi
Mejlgade 32-34, DK-8000 Aarhus C
+45 8613 6919 www.djk.nu
Statsanerkendt billedkunstneruddannelse
Se hjemmeside for mere info

Århus Kunstakademi
Vestergade 29, DK-8000 Aarhus C
+45 8613 8144 www.aarhuskunstakademi.dk
Kunstuddannelse og -kurser
Ons-fre 13-17
11/9 - 2/10 ProKK: Nomad
19/9 - 18/9 Mette Høyen Andersen i Århus Kunstakademis projektrum
Fernisering onsdag 9 september kl 15-18

Århus Kunstskole
Mejlgade 53, DK-8000 Aarhus C
+45 8619 6822 www.bhs.dk
Grundskole og Værkstedsskole for nutidskunst
Se hjemmeside for info

 

 

ANDRE STEDER

Aros / Ovartaci - Pop-up udstilling
M.P. Bruuns Gade 46, DK-8000 Aarhus C
www.aros.dk
Åbent alle dage 12-18, gratis entré
- 13/9 Pop-up udstilling med Ovartaci

 



MIDTJYLLAND

MUSEER & INSTITUTIONER

Carl-Henning Pedersen og Else Alfelts Museum
Birk Centerpark 1, DK-7400 Herning
+45 9628 8650 www.chpeamuseum.dk
Tir-søn 10-16
19/9 - 28/2 2016 HEERUP DANE FÆ
Permanent: Carl-Henning Pedersen - CLASSIC

GAIA Museum Outsider Art
Lene Bredahls Gade 10, DK-8900 Randers
+45 8915 8338 www.gaiamuseum.dk
Tir-tor 10-16, fre 10-14, lør 10-15
- 14/11 Michael Rasmussen: Fuldt Hus
Installationer og malerier
Permanent: Museets samling af dansk og international outsiderkunst/art brut

Glasmuseet Ebeltoft
Strandvejen 8, DK-8400 Ebeltoft
+45 8634 1799 www.glasmuseet.dk
Alle dage 10-18 til 16 august, herefter alle dage 10-17
- 27/9 DG15 - moderne dansk glas igennem 40 år
53 danske glaskunstnere
10/10 - 31/12 Hands On/Hands Off. Afgangsudstilling, Danmarks Designskole, Bornholm
10/10 - 31/12 Jack Wax: Cogent Whisper
10/10 - 10/4 2016 New Additions. Nye værker fra Glasmuseets permanente samling 2012-15
Permanent: Fra samlingen: Udvalgte kunstnere fra museets samling
Omvisning søndag 6 september og 4 oktober kl 14

HEART - Herning Museum of Contemporary Art
Birk Centerpark 8, DK-7400 Herning
+45 9712 1033 www.heartmus.dk
Tir-søn 10-17
- 31/1 2016 DANSK - Design af Jens Quistgaard
Særomvisning ved Quistgaard-ekspert Stig Guldberg tirsdag 1 september kl 17-18
Foredrag ved Quistgaard-ekspert Stig Guldberg med efterfølgende kaffe og kage torsdag 24 september kl 17-20
12/9 - 17/1 2016 Per Kirkeby - Det Ægte Billede
Fernisering fredag 11 september kl 17-19
Særomvisning ved Holger Reenberg torsdag 17 september kl 17-18
Foredrag om Per Kirkeby ved Holger Reenberg torsdag 1 oktober kl 17-20

Holstebro Kunstmuseum
Museumsvej 2, DK-7500 Holstebro
+45 9742 4518 www.holstebrokunstmuseum.dk
Tir-søn 11-17
- 27/9 Olivias verden
Olivia Holm-Møller, Alfred Jensen, Kehnet Nielsen, Jonathan Meese, Poul Gernes, Ursula Reuter Christiansen og Tal R
12/9 - 13/12 Kasper Hesselbjerg: Øer i min kalender
Fernisering lørdag 10 september kl 15
10/10 - 10/1 2016 Martsudstillingen
Ejler Bille, Poul Ekelund, Viggo Jensen, Arne Johannesen, Harald Leth, Knus Lollensgaard, Agnete Madsen, Anna Thommesen, Erik Thommesen, Gertrud Vasegaard, Åge Vogel-Jørgensen, Jeppe Vontillus, Erik Ortvad, Albert Mertz og Astrid Noack
Fernisering lørdag 10 oktober kl 15

Horsens Kunstmuseum
Carolinelundsvej 2, DK-8700 Horsens
+45 7629 2370 www.horsenskunstmuseum.dk
Tir-fre 11-16, lør-søn 11-16
- 27/9 Kvinder
Anette Abrahamsson, Augusta Atla, Katja Bjørn, Maj-Britt Boa, Eva Steen Christensen, Dorte Dalin, Anne Katrine Dolven, Helga Exner, Anna Fro Vodder, Signe Guttormsen, Gudrun Hasle, Lone Høyer Hansen, Sophia Kalkau, Tine Maria Koefoed, Pernille Koldbech Fich, Ann Lislegaard, Nikoline Liv Andersen, Lise Malinovsky, Anne Marie Ploug, Cathrine Raben Davidsen, Kirstine Roepstorff, Nina Saunders, Nina Sten-Knudsen, Tove Storch, Ann Sophie Stræk, Camilla Thorup, Pernille With Madsen, Rose Eken, Nanna Abell, Else Alfelt, Ebba Carstensen, Inge Ellegaard, Christine Swane, Laura Brun-Pedersen, Astrid Noack, Rosemarie Trockel, Marieke Avn Warmerdam, Catrine Ebeling, Bente Thorsen, Lis Zwick, Eva Sørensen, Ursula Reuter Christensen, Else Prior, Alison Knowles, Berit Heggenhouge-Jensen, Doris Bloom, Grete Balle, Lene Adler Petersen, Lilibeth Cuenca Rasmussen og Helle Thorborg
5/9 - 10/1 2016 Nina Sten-Knudsen: Love, Fear and Evil
Fernisering lørdag 5 september kl 14

Huset for Kunst og Design
Nørrebrogade 1, DK-7500 Holstebro
+ 45 9742 1824 www.hfkd.dk
Tir-fre 12-16, lør-søn 11-17
- 20/9 Running Fence
Julie Stavad, Asger Dybvad Larsen og Iben Zorn

Hygum Kunstmuseum
Klostervej 26, DK-7620 Lemvig
www.hygumkunstmuseum.dk
Tir-søn 13-17
- 1/9 Hygum Kunstmuseum gennem 10 år
Værker skabt til museet af blandt andre Kirsten Dufour, Knud Odde, Kathrine Ærtebjerg og Simone Aaberg Kærn

Jens Søndergaards Museum
Transvej 4, Ferring, DK-7620 Lemvig
+45 9789 5254 www.jenssoendergaard.dk
Man-søn 11-17
Permanent: Jens Søndergaards (1895-1957) farvemættede malerier udstilles i kunstnerens eget atelier og sommerhus på Bovbjerg
Se hjemmeside for yderligerer udstillingsinfo

KunstCentret Silkeborg Bad
Gjessøvej 40, DK-8600 Silkeborg
+45 8681 6329 www.silkeborgbad.dk
Tir-søn 10-17, sidste tirsdag i måneden 10-21
- 6/9 Birgitte Lund: Psykedeliske Landskaber
5/9 - 20/12 Nordisk Bronze
Bodil Dam, Jytte Høeg og Stinne Teglhus
Fernisering lørdag 5 september kl 12
5/9 - 3/1 2016 Peter Lundberg: Just Memories
Tegning, akvarel og oliemaleri
Fernisering lørdag 5 september kl 11
12/9 - 6/12 ARTAPRESTRY4
Fernisering lørdag 12 september kl 11
Omvisning v/ Peter Lundberg lørdag 19 september kl 13
Værksted med Peter Lundberg lørdag 3 oktober kl 11-17
Omvisning i Artapestry4 lørdag 26 september og 10 oktober kl 13

KUNSTPAKHUSET
Lille Torv (ved stationen), DK-7430 Ikast
+45 2311 1019 www.kunstpakhuset.dk
Tor-søn 12-16, lukket til 14 august
- 13/9 Safir
Kunstnergruppen Riimfaxe, Ann Kerstina Nielsen, Anton Bröring og Parul Modha
19/9 - 25/10 Efterkommere
Gerda Thune Andersen, Julie Henriksen, Charlotte Grum, Pernelle Maegaard, Nina Kleivan, Christina Capetillo, Vibe Bredahl og Annette Skov
Fernisering lørdag 19 september kl 13-16

Lemvig Museum
Vestergade 44, DK-7620 Lemvig
+45 9782 0025 www.lemvigmuseum.dk
Tir-søn 13-17
Se hjemmeside for mere udstillingsinfo
Permanent: Niels Bjerre (1864- 1942), Kristen Bjerre (1869-1943), Torvald Westergaard (1901-1988) og Jens Søndergaard (1895-1957) Maleri og skulptur

Museet for Religiøs Kunst
Strandvejen 13, DK-7620 Lemvig
+45 9781 0371 www.mfrk.dk
Hver dag 12-17, fra 19 okt: tir-søn 13-16
6/9 - 13/12 Thomas Kluge - Gud, Konge og Fædreland
Fernisering lørdag 5 september kl 11

MUSE®UM Krydsfelt Skive
Havnevej 14, DK-7800 Skive
+45 9915 6910 www.muserumsalling.dk
Tir og tor 14-18, ons + fre-søn 11-16
12/9 - 17/1 2016 Robot Or Not - Hvad synes du?
Fernisering lørdag 12 september kl 14
Permanent: Livet på landet: Christen Dalsgaard & Hans Smidth

MUSE®UM Glyngøre Kulturstation
Museumstorvet 9, DK-7870 Glyngøre
+45 97731067, muserumsalling.dk
Tir-søn 12-16
- 18/10 Tilstedeværelser - Henrik Scheel Andersen

Museum Jorn
Gudenåvej 7-9, DK-8600 Silkeborg
+45 8682 5388 www.museumjorn.dk
Tir-fre 11-17, lør-søn 10-17
- 13/12 Asger Jorn - Koncentrat
Asger Jorn, Pablo Picasso, Fernand Léger, Constant, Ejler Bille m.fl.
- 13/12 Materialer - Motiver - Meninger - aspekter af Jorn-samlingen
Asger Jorn, Lucio Fontana, Egill Jacobsen, Pierre Alechinsky m.fl.
12/9 - 13/12 What's moves us? Le Corbusier & Asger Jorn in Art and Architecture
Jorn for begyndere. Håndværkeren og kunsthistorikeren diskuterer Asger Jorn torsdag 12 november, 26 november og 3 december kl 19-20.30
Foredrag: Le Corbusier - What moves us? torsdag 24 september kl 19-20.30
Foredrag: Le Corbusier - en arkitektonisk helt, torsdag 19 november kl 19-20.30

Randers Kunstmuseum
Stemannsgade 2, Kulturhuset, DK-8900 Randers
+45 8642 2922 www.randerskunstmuseum.dk
Tir-søn 10-16, ons 10-20
- 22/11 Peter Carlsen - REALITYMALERI
Permanent: Museets samling med highlights fra 1800-tallet til i dag (gratis entré)
Kunstnerdialog med Peter Carlsen onsdag 9 september kl 19. Entré 50 kr.
Omvisning i udstillingen REALITYMALERI søndag 11 oktober kl 14. Entré 50 kr.

Landsbyen Selde
Forskellige offentlige rum i Selde, DK-7870 Roslev
5/9 - (...) Skulpturlandsbyen Selde
Camilla Berner, Cecilie Bendixen, Jørgen Carlo Larsen, Torgny Wilcke & Ellen Hyllemose, Karin Lorentzen, Eva Steen Christensen, Henrik Menné, Sophus Ejler Jepsen & Marianne Jørgensen, Gitte Juul, Karen Havskov Jensen & Klavs Weiss, Peter Olsen, Kasper Sørensen & Lauritz Rask.
Fernisering lørdag 5 september kl 15
Seminar fredag 4 september kl 18.45-22

Skovgaard Museet
Domkirkestræde 2-4, DK-8800 Viborg
+45 8662 3975 www.skovgaardmuseet.dk
Tir-søn 10-17
- 13/9 Arne Haugen Sørensen: Lys og mørke
25/9 - 17/1 2016 WonderWorld - Marianne Grønnow
Fernisering fredag 25 september kl 16

Skovsnogen Artspace
Døvlingvej 2, DK-6933 Kibæk
+45 4848 8041 www.skovsnogen.dk
Tir-fre 12-16, lør, søn 11-17
- 13/12 Louise Sparre: Iron Drop

Vestjyllands Kunstpavillon
Sportsvej 3, DK-6920 Videbæk
+45 9717 2879 www.vestjyllandskunstpavillon.dk
Tir-søn 13-17
12/9 - 18/10 Bedwyr Williams: ECHT
Arrangeret af Sonja Lillebæk Christensen / VK Samtidskunst Platform
Fernisering lørdag 12 september kl 14-16
24/10 - 29/11 Anita Houvenaeghel: Improvisation
Fernisering lørdag 24 oktober kl 14

Viborg Kunsthal
Riddergade 8, DK-8800 Viborg
+45 8787 3220 www.viborgkunsthal.viborg.dk
Tir-søn 11-17
- 1/11 Picture the Music
Carsten Bundgaard, Sebastian Buur Gunvald, Tobias Nicolai, Camilla Rønde m.fl.
- 8/11 Per Arnoldi: Rodchenkos korridor
- 8/11 Maj Hasager & Marie Thams: Handlingens resonans
Foredrag v/ Per Arnoldi torsdag 8 oktober kl 19
Performance “Det vi har til fælles” v/ Marie Thams lørdag 5 og 19 september, samt 3, 17 og 31 oktober kl 11-12

Viborg Museum
Hjultorvet 4, DK-8800 Viborg
+45 8787 3838 www.viborgstiftsmuseum.dk
Tir-fre 13-16, lør-søn & helligdage 11-17
Se hjemmeside for udstillingsinfo



GALLERIER

Galerie Moderne Silkeborg
Hostrupsgade 39, DK-8600 Silkeborg
+45 8681 4444, www.galeriemoderne.dk
Man-lør kl 10-17, søn lukket
5/9 - 17/10 Andrei Kolkoutine: Materialisering
Fernisering lørdag 5 september kl 15-17

Galleri NB Viborg
Sct. Mathias Gade 14, DK-8800 Viborg
+45 8662 8224 www.gallerinb.com
Man-fre 10-17, lør 10-14
- 26/9 Trans-Figuration
Sabine Beyerle, Andrea Damp, Ina Sangenstedt, John Reuss, Kristian Vodder Svensson, Mette Rishøj, Tanja Jensen, Ole Tersløse, Thomas Andersson, Thomas Wolsing, Vilmantas Marcinkevicius
- 26/9 Charlotte Neel Ritto: Semiotics of the Kitchen
3/10 - 31/10 Kristian Vodder Svensson (DK) / Mette Maya Gregersen (DK): Waves / Maxin Brandt (DE): Yellow Soup
Fernisering lørdag 3 oktober kl 13.30

Galleri ROZART
Anbrilo House, Navervej 6, DK-7430 Ikast
+45 2233 4085, www.rozart.dk
Tir-fre 11-17.30, lør-søn 11-14, Tue-Fri 11am-5.30pm, Sat-Sun 11am-2pm
- 23/12 
Marco Evaristti: What’s In A Life
Kurateret af Malou Erritzøe

Galleriet Jørgen Østergaard
Østergade 44, DK-7430 Ikast
+45 9725 0600 www.jorgenostergaard.com
Ons-søn 15-17, eller efter aftale
- 27/9 Ann-Lisbeth Sanvig & Helle Vinter: Forunderlige sammensætninger
4/10 - 8/11 Regis Rizzo: Crossings
Fernisering søndag 4 oktober kl 15-17


 

ANDRE STEDER

bull mengers
Himmelbjergvej 101, Laven, DK-8600 Silkeborg
+ 45 2840 5403 www.linesandvadmengers.dk
Se hjemmeside for udstillingsinfo

Convoj
Mesingvej 4, DK-8660 Skanderborg
t.andersson@mail.tele.dk www.convoj.dk
Se hjemmeside for udstillingsinfo

Fortælle Galleriet
Vestergade 41, DK-7500 Holstebro
Se facebook for mere info

Four Boxes
Krabbesholm Allé 15, DK-7800 Skive
www.krabbesholm.dk
- 4/9 Anna Fro Vodder: Growing Things

FÆNGSLET
Fussingsvej 8, DK-8700 Horsens
+45 7610 0011, www.faengslet.dk
Man-søn 10-17
- 20/9 STAY
Studerende fra Det Kgl. Danske Kunstakademis Billedhuggerskole: Mathias & Mathias, Jens Hüls, Christine Overvad, Benedikte Bjerre, Dina Friemuth, Cecilie Skov, Anne Eckersberg, Sofie Kondrup og Sebastian Hedevang. Udstillingen vises på FÆNGSLET som en del af DISPLAY Festival.

sønderholm
Sønderholmvej 64, 8543 Hornslet
www.soenderholm64.blogspot.com
Lør-søn 11-16
Se hjemmeside for udstillingsinfo

Kender du til en udstilling, som ikke er på denne liste og som du kan anbefale? Så sæt den ind under "Kommentarer" lige efter annoncen.