Klik her for at se udstillinger i Midtjylland


AARHUS

MUSEER & INSTITUTIONER

ARoS Aarhus Kunstmuseum
Aros Allé 2, DK-8000 Aarhus C
+45 8730 6600 www.aros.dk
Tir-søn 10-17, ons 10-22
Permanent: Olafur Eliasson - Your Rainbow Panorama
fra 2013 Fra Abildgaard til Kirkeby
N.A. Abildgaard, Jørgen Sonne, J.Th. Lundbye, Asger Jorn, Per Kixfrkeby, m.fl.
fra 2014 Out of the Darkness - en fortælling
Olafur Eliasson, Bill Viola, Ingvar Cronhamar m.fl.
- 30/8 Formen, Farven, Fladen
Olafur Eliasson, Jeppe Hein og Franciska Clausen m.fl.
- 6/9 Konstruktivisme
Ib Geertsen, Albert Mertz, Poul Gernes m.fl.
- 18/10 Claus Carstensen: What's Left is Republican Paint/9 Sisters
- 5/7 Sculpture by the Sea
Udstillingen finder sted på Tangkrogen, Aarhus
- 20/9 New Nordic: E.B. Itso: Building Stories
9/10 - 10/1 Monet: LOST IN TRANSLATION
24/10 - (...) New Nordic: Nathalie Djurberg & Hans Berg
21/11 - 29/5 2016 A New Dynasty - Created in China

Dansk Plakatmuseum i Den Gamle By
Viborgvej 2, DK-8000 Aarhus C
+45 8612 3188, www.dengamleby.dk
Man-søn 10-17, fra 1 juli til 9 august: man-søn 10-18
- 6/9 Punk, protest og provokation
Plakatudstilling
- 30/12 Aarhus rocks!
Byen og musikken 1960-2014
- 30/12 Hønsestrik og hot pants
Tøj og stil i 70'erne

Galleri Image
Vestergade 29, DK-8000 Aarhus C
+45 8620 2429 www.galleriimage.dk
Tir-søn 13-17, lukket i juli
21/8 - 25/10 Maj Hasager: We will meet in the blind spot
Fernisering fredag 21 august kl 16-18

Kunsthal Aarhus
J. M. Mørks Gade 13, DK-8000 Aarhus C
+45 8620 6050 www.kunsthalaarhus.dk
Tir-fre 10-17, ons 10-21, lør-søn 12-17
- 2017 Shaped Canvas Track
- 20/9 DUMP! Multispecies Making and Unmaking
AURA; Amy Balkin, et al.; Lothar Baumgarten; Mabe Bethônico; Bob Braine, Mark Dion & Alexis Rockman; Patty Chang; Delft University of Technology; Peter Fend; Fernando García-Dory; Jacqueline Goss; Tue Greenfort; Henning Knudsen & Anna Tsing; Dana Sherwood; Åsa Sonjasdotter; SPURSE; Kidlat Tahimik; Cecilia Vicuña; Paweł Wojtasik; The Yes Men. Kurateret af Elaine Gan, Steven Lam og Sarah Lookofsky
Lounge med DJ Domino lørdag 4 juli kl 16-22
Filmvisning ifbm. temaet Collective Making:
Onsdag 29 juli: Idioterne. Instruktør: Lars von Trier kl 18

Kvindemuseet i Danmark
Domkirkepladsen 5, DK-8000 Aarhus C
+45 25454510, www.kvindemuseet.dk
Man-lør 10-17, ons 10-20, søn 10-16
- 30/12 Unge kvinders stemmer - demokrati 1915 - 2015 - 2115
- 30/12 Fred - Kvindernes Internationale Liga for Fred og Frihed 1915 - 2015
4/7 - (...) Gill Gatfield: Glasloft // Glass Ceiling
Fernisering lørdag 4 juli kl 15-16

Museum Ovartaci
Aarhus Universitetshospital, Skovagervej 2, DK-8240 Risskov
+45 7847 0400 www.ovartaci.dk
Man-fre 10-16, lør-søn 12-16
- 14/8 Lone Pedersen - med vilje
Retrospektiv - maleri, tegning, grafik og skulptur
Permanent
: Ovartaci samt andre kunstnere fra Museets samling



GALLERIER

Charlotte Fogh Gallery
Mejlgade 18B, DK-8000 Aarhus C
+45 2929 7105 www.charlottefogh.dk
Tir-fre 12-17, lør 12-16, eller efter aftale, lukket i juli
- 15/8 Over Stregen
Lars Nørgård, Lene Desmentik, Morten Schelde, Nanna Riis Andersen, Søren Behncke, Michael Swaney (CA)
21/8 - 3/10 Peter Land & Julie Nord: Nonsens
Fernisering fredag 21 august kl 17-19

Galerie MøllerWitt
Christiansgade 18, DK-8000 Aarhus C
+45 8618 2949 www.gmw.dk
Tir-fre 11.30-17, lør 11-16, lukket mellem 5 juli og 10 august
- 4/7 Adam Saks: Strange Fates Some Fruits are Given
21/8 - 3/10 AVPD: Solo
Fernisering fredag 21 august kl 16-19

Galleri Jacob Bjørn
Ceres Allé 1, indgang overfor Silkeborgvej 2, DK-8000 Aarhus C
+45 2324 5664 www.jacobbjorn.com
Ons-fre 12-18, lør 12-16, eller efter aftale
- 18/7 Astrid Kruse Jensen (DK) & Roald Andersen (N)
- 18/7 
Kristian Touborg (DK)
7/8 - 5/9 Gruppeudstilling
Jan S. Hansen, Andreas Emenius (S), Theis Wendt og Astrid Myntekær
Fernisering fredag 7 august kl 16-18

Galleri Profilen
Grønnegade 93, DK-8000 Aarhus C
+45 8620 1722 www.galleri-profilen.dk
Tir-fre 10-17, lør 10-13, lukkel mellem 1 juli og 10 august
fra 21/8 Sommerudstilling
Fernisering fredag 21 august kl 16-18

 

 

PROJEKTRUM

Godsbanen
Skovgaardsgade 3-5, DK-8000 Aarhus C
+45 6170 7422 www.godsbanen.dk
Varierende åbningstider
1/8 - 29/8 Yolo
17/10 - 21/11 Pop
4 udstillinger med værker fra danske og udenlandske kunstnere
Joan Ross (AU), Lars Korff Lofthus (SV), Mimi Cabell (US), Sonja Lillebæk, Lykke Andersen, Johanne Lykke, Laurits Nymand Svendsen

Mødestedet, Institut for X
Skovgaardsgade 3, DK-8000 Aarhus
For mere info se her
Se hjemmeside for udstillingsinfo

LYNfabrikken - BOX
Vestergade 49 B, DK-8000 Aarhus C
www.lynfabrikken.dk
Fra gaden døgnet rundt
- 20/9 Luis Urculo: Table of Contents

Operationsgangen i Odder
Vitavej 67, DK-8300 Odder
Se facebook for kontakt
Man-fre 9-15, lør-søn kl 14-17
Se hjemmeside for udstillingsinfo

PAKHUS 64, UNDER 64
Frederiks allé 64, DK-8000 Aarhus C
+45 3032 3618 mariecaspersen87@gmail.com www.pakhus64.dk
Tor, fre kl 13-17, lør kl 11-16, eller efter aftale
Se hjemmeside for udstillingsinfo

Rum46
Studsgade 46, DK-8000 Aarhus C
www.rum46.dk
Varierende åbningstider, se hjemmeside for info

Udstillingsstedet Spanien19C
Kalkværksvej 5A, DK-8000 Aarhus C
+45 2230 8459 www.spanien19c.dk
Tor-søn 13-17, lukket i juli
1/8 - 23/8 Lene Desmentik: Muren, væggen og døren
Fernisering lørdag 1 august kl 15-17

 

 

UNDERVISNING

Aarhus Universitet - Institut for æstetik og kommunikation
Langelandsgade 145 (kasernen), DK-8000 Aarhus C
+ 45 8716 1200 www.au.dk
Se hjemmeside for mere info

Arkitektskolen Aarhus

Nørreport 20, DK-8000 Aarhus C
+45 8936 0000 www.aarch.dk
Man-tor 10-16, fre 10-15
Se hjemmeside for mere info

Det Jyske Kunstakademi
Mejlgade 32-34, DK-8000 Aarhus C
+45 8613 6919 www.djk.nu
Statsanerkendt billedkunstneruddannelse
Se hjemmeside for mere info

Århus Kunstakademi
Vestergade 29, DK-8000 Aarhus C
+45 8613 8144 www.aarhuskunstakademi.dk
Kunstuddannelse og -kurser
Se hjemmeside for åbningstider og info

Århus Kunstskole
Mejlgade 53, DK-8000 Aarhus C
+45 8619 6822 www.bhs.dk
Grundskole og Værkstedsskole for nutidskunst
Se hjemmeside for info

 



MIDTJYLLAND

MUSEER & INSTITUTIONER

Carl-Henning Pedersen og Else Alfelts Museum
Birk Centerpark 1, DK-7400 Herning
+45 9628 8650 www.chpeamuseum.dk
Tir-søn 10-16
- 30/8 Else Alfelt og Marianne Grønnow: Abstrakte Kvinder
- 30/8 Carl-Henning Pedersen: Stort

GAIA Museum Outsider Art
Lene Bredahls Gade 10, DK-8900 Randers
+45 8915 8338 www.gaiamuseum.dk
Tir-tor 10-16, fre 10-14, lør 10-15
- 8/8 Benjamins Billeder
- 15/8 Hjem Kære Hjem - fotokunst med Den Utraditionelle Fotografi og GAIA Akademi
15/8 - 14/11 Michael Rasmussen: Fuldt Hus
Installationer og malerier
Permanent: Museets samling af dansk og international outsiderkunst/art brut

Glasmuseet Ebeltoft
Strandvejen 8, DK-8400 Ebeltoft
+45 8634 1799 www.glasmuseet.dk
Alle dage 10-18 til 16 august, herefter alle dage 10-17
- 27/9 DG15 - moderne dansk glas igennem 40 år
53 danske glaskunstnere
Omvisning søndag 5 juli og 2 august kl 14
Demos i glasværkstedet lørdag 4 juli, 8 og 15 august samt søndag 19 juli
Permanent: Udvalgte kunstnere fra museets samling

HEART - Herning Museum of Contemporary Art
Birk Centerpark 8, DK-7400 Herning
+45 9712 1033 www.heartmus.dk
Tir-søn 10-17
- 16/8 Robert Jacobsen: Jernmanden
Skulpturer fra en privat samling iscenesat af Paul Gadegaard
- 30/8 Dan Colen: Psychic Slayer
29/8 - 31/1 2016 DANSK - Design af Jens Quistgaard

Holstebro Kunstmuseum
Museumsvej 2, DK-7500 Holstebro
+45 9742 4518 www.holstebrokunstmuseum.dk
Tir-søn 11-17
- 27/9 Olivias verden
Olivia Holm-Møller, Alfred Jensen, Kehnet Nielsen, Jonathan Meese, Poul Gernes, Ursula Reuter Christiansen og Tal R

Horsens Kunstmuseum
Carolinelundsvej 2, DK-8700 Horsens
+45 7629 2370 www.horsenskunstmuseum.dk
Tir-fre 11-16, lør-søn 11-16
- 23/8 Erik A. Frandsen: Pilgrimage for an Armchair Explorer
- 27/9 Kvinder
Anette Abrahamsson, Augusta Atla, Katja Bjørn, Maj-Britt Boa, Eva Steen Christensen, Dorte Dalin, Anne Katrine Dolven, Helga Exner, Anna Fro Vodder, Signe Guttormsen, Gudrun Hasle, Lone Høyer Hansen, Sophia Kalkau, Tine Maria Koefoed, Pernille Koldbech Fich, Ann Lislegaard, Nikoline Liv Andersen, Lise Malinovsky, Anne Marie Ploug, Cathrine Raben Davidsen, Kirstine Roepstorff, Nina Saunders, Nina Sten-Knudsen, Tove Storch, Ann Sophie Stræk, Camilla Thorup, Pernille With Madsen, Rose Eken, Nanna Abell, Else Alfelt, Ebba Carstensen, Inge Ellegaard, Christine Swane, Laura Brun-Pedersen, Astrid Noack, Rosemarie Trockel, Marieke Avn Warmerdam, Catrine Ebeling, Bente Thorsen, Lis Zwick, Eva Sørensen, Ursula Reuter Christensen, Else Prior, Alison Knowles, Berit Heggenhouge-Jensen, Doris Bloom, Grete Balle, Lene Adler Petersen, Lilibeth Cuenca Rasmussen og Helle Thorborg
15/8 - 30/8 Billedhuggerskolen på FÆNGSLET
Mathias & Mathias, Jens Hüls, Christine Overvad, Benedikte Bjerre, Dina Friemuth, Cecilie Skov, Anne Eckersberg, Sofie Kondrup og Sebastian Hedevang
Fernisering lørdag 15 august kl 13

Huset for Kunst og Design
Nørrebrogade 1, DK-7500 Holstebro
+ 45 9742 1824 www.hfkd.dk
Tir-fre 12-16, lør-søn 11-17
3/7 - 7/8 GONNNNGGG - en værkgruppe af Ole Bak Jakobsen
Fernisering fredag 3 jul kl 16-20

Hygum Kunstmuseum
Klostervej 26, DK-7620 Lemvig
www.hygumkunstmuseum.dk
Tir-søn 13-17
- 1/9 Hygum Kunstmuseum gennem 10 år
Værker skabt til museet af blandt andre Kirsten Dufour, Knud Odde, Kathrine Ærtebjerg og Simone Aaberg Kærn

Jens Søndergaards Museum
Transvej 4, Ferring, DK-7620 Lemvig
+45 9789 5254 www.jenssoendergaard.dk
Man-søn 11-17
Permanent: Jens Søndergaards (1895-1957) farvemættede malerier udstilles i kunstnerens eget atelier og sommerhus på Bovbjerg
Se hjemmeside for yderligerer udstillingsinfo

KunstCentret Silkeborg Bad
Gjessøvej 40, DK-8600 Silkeborg
+45 8681 6329 www.silkeborgbad.dk
Tir-søn 10-17, sidste tirsdag i måneden 10-21
- 23/8 Bettina Winkelmann & Nurith M. Lumer-Klabbers: Transformation
- 30/8 Vidunderlig hverdag - Heerup & Sylvester
Omvisning lørdag 18 juli kl 13
- 6/9 Birgitte Lund: Psykedeliske Landskaber
- 30/8 Billeder fra Iran II
40 iranske børnebogsillustratorer
Skulptur-tur i parken lørdag 4 juli kl 13
Foredrag om Henry Heerup v/ kunsthistoriker Anni Lave Nielsen lørdag 15 august kl 13
Lysbilledforedrag om Iran - billeder fra et land med mange ansigter v/ Peter Birk tirsdag 25 august kl 13

KUNSTPAKHUSET
Lille Torv (ved stationen), DK-7430 Ikast
+45 2311 1019 www.kunstpakhuset.dk
Tor-søn 12-16, lukket mellem 8 juni og 14 august
14/8 - 13/9 Safir
Kunstnergruppen Riimfaxe, Ann Kerstina Nielsen, Anton Bröring og Parul Modha
Fernisering fredag 14 august kl 16-18
Offentlig omvisning v/ kunstformidler Peter Haarby tirsdag 25 august kl 19.30

Lemvig Museum
Vestergade 44, DK-7620 Lemvig
+45 9782 0025 www.lemvigmuseum.dk
Tir-søn 13-17
Se hjemmeside for mere udstillingsinfo
Permanent: Niels Bjerre (1864- 1942), Kristen Bjerre (1869-1943), Torvald Westergaard (1901-1988) og Jens Søndergaard (1895-1957) Maleri og skulptur

Museet for Religiøs Kunst
Strandvejen 13, DK-7620 Lemvig
+45 9781 0371 www.mfrk.dk
Hver dag 12-17
- 30/8 Georges Rouault: Oversete Eksistenser
- 30/8 Vokse-værk - Samlingen over de sidste 20 år

MUSE®UM Krydsfelt Skive
Havnevej 14, DK-7800 Skive
+45 9915 6910 www.muserumsalling.dk
Tir og tor 14-18, ons + fre-søn 11-16
fra 1/11 2014 Livet på landet: Christen Dalsgaard & Hans Smidth
- 16/8 100 års stemmer
Emilie Demant Hatt, Franciska Clausen, Kirsten Klein, Nina Saunders og Anette Harboe Flensburg m.fl.
Omvisning søndag 28 juli kl 14

MUSE®UM Glyngøre Kulturstation
Museumstorvet 9, DK-7870 Glyngøre
+45 97731067, muserumsalling.dk
Tir-søn 12-16
- 18/10 Tilstedeværelser - Henrik Scheel Andersen
Omvisning torsdag 2 juli kl 19.30

Museum Jorn
Gudenåvej 7-9, DK-8600 Silkeborg
+45 8682 5388 www.museumjorn.dk
Tir-fre 11-17, lør-søn 10-17
- 9/8 Per Kirkeby Raderinger 1987-2015
- 10/8 jornARKivet
Kunsttidsskriftet ARK i samarbejde med bl.a. Iben West og Lasse Krog Møller
- 13/12 Asger Jorn - Koncentrat
- 13/12 Materialer - Motiver - Meninger - aspekter af Jorn-samlingen
Asger Jorn, Lucio Fontana, Egill Jacobsen, Pierre Alechinsky m.fl.
12/9 - 13/12 Le Corbusier - What's moves us?
Børneomvisning hver onsdag kl 11 i uge 27-32

Randers Kunstmuseum
Stemannsgade 2, Kulturhuset, DK-8900 Randers
+45 8642 2922 www.randerskunstmuseum.dk
Tir-søn 10-16, ons 10-20
- 26/7 SOMMERFUGLESAKSEN - Maj-Britt Boa
fra 8/8 PETER CARLSEN - REALITYMALERI
Fernisering lørdag 8 august kl 13
Permanent: Museets samling med highlights fra 1800-tallet til i dag (gratis entré)

Skovgaard Museet
Domkirkestræde 2-4, DK-8800 Viborg
+45 8662 3975 www.skovgaardmuseet.dk
Tir-søn 10-17
- 13/9 Arne Haugen Sørensen: Lys og mørke
Omvisninger onsdag 1 juli og 5 august samt søndag 5 juli og 2 august kl 15
Walking and Talking - omvisning med Arne Haugen Sørensen og Rolf Læssøe tirsdag 25 august kl 16

Skovsnogen Artspace
Døvlingvej 2, DK-6933 Kibæk
+45 4848 8041 www.skovsnogen.dk
Tir-fre 12-16, lør, søn 11-17
- 13/12 Louise Sparre: Iron Drop

Vestjyllands Kunstpavillon
Sportsvej 3, DK-6920 Videbæk
+45 9717 2879 www.vestjyllandskunstpavillon.dk
Tir-søn 13-17
- 18/7 Guirlanden: GO WEST! / VK Lokalarrangement Platform
25/7 - 30/8 Ude og indefra
Sandra Vaka Olsen, Camilla Rasborg, Jesper Rasmussen og Pernille With Madsen. Kurateret af Sonja Lillebæk Christensen / VK Samtidskunst Platform
Fernisering lørdag 25 juli kl 14-16

Viborg Kunsthal
Riddergade 8, DK-8800 Viborg
+45 8787 3220 www.viborgkunsthal.viborg.dk
Tir-søn 11-17
- 16/8 Not At Home
Ann Louise Andersen, Bank & Rau, Anders Bonnesen, Eva Steen Christensen, Torben Ebbesen, Jørgen Fog, Veo Friis Jespersen, Per Gerhard Jørgensen, Christine Overvad Hansen, Hesselholdt & Mejlvang, Sophus Ejler Jepsen, Elle K. Jørgensen, Heine Klausen, Jørgen Carlo Larsen, Karin Lorentzen, Claus Larsen, Henrik Menné, Tina Maria Nielsen, Henrik Plenge Jakobsen, Tanja Nellemann Poulsen, René Schmidt, Hartmut Stockter, Rikke Ravn Sørensen, Mikael Thejll, Miguel Vega Olivares og Vinyl Terror & Horror.
23/8 - 8/11 Per Arnoldi: Rodchenkos korridor
Fernisering lørdag 22 august kl 14
23/8 - 8/11 Maj Hasager & Marie Thams: Handlingens resonans
Fernisering lørdag 22 august kl 14
23/8 - 8/11 Picture the Music
Carsten Bundgaard, Sebastian Buur Gunvald, Tobias Nicolai, Camilla Rønde m.fl.

Viborg Museum
Hjultorvet 4, DK-8800 Viborg
+45 8787 3838 www.viborgstiftsmuseum.dk
Tir-fre 13-16, lør-søn & helligdage 11-17
Se hjemmeside for udstillingsinfo



GALLERIER

Galerie Moderne Silkeborg
Hostrupsgade 39, DK-8600 Silkeborg
+45 8681 4444, www.galeriemoderne.dk
Man-lør kl 10-17, søn lukket
– 15/8 Dansk og international sommerudstilling
Galleriets kunstnere

Galleri NB Viborg
Sct. Mathias Gade 14, DK-8800 Viborg
+45 8662 8224 www.gallerinb.com
Man-fre 10-17, fra august også lør 10-14
- 31/7 Billboard Painting Festival
Aditya Arual, Kasper Møller Christiansen, Line Busch, Meydad Eliayhu, Michael Isling, Roz Plazma, Enrique Minjares Padilla, Kristian Vodder Svensson, Hugo Tieleman, Vilmantas, Marius Marinussen, Toon Berghahn og Paul Smulders.

Galleriet Jørgen Østergaard

Østergade 44, DK-7430 Ikast
+45 9725 0600 www.jorgenostergaard.com
Ons-søn 15-17, eller efter aftale, lukket i juli
23/8 - 27/9 Ann-Lisbeth Sanvig & Helle Vinter
Fernisering søndag 23 august kl 15-17


 

ANDRE STEDER

bull mengers
Himmelbjergvej 101, Laven, DK-8600 Silkeborg
+ 45 2840 5403 www.linesandvadmengers.dk
Se hjemmeside for udstillingsinfo

Convoj
Mesingvej 4, DK-8660 Skanderborg
t.andersson@mail.tele.dk www.convoj.dk
Se hjemmeside for udstillingsinfo

Fortælle Galleriet
Vestergade 41, DK-7500 Holstebro
Se facebook for mere info

Four Boxes
Krabbesholm Allé 15, DK-7800 Skive
www.krabbesholm.dk
Se hjemmeside for udstillingsinfo

sønderholm
Sønderholmvej 64, 8543 Hornslet
www.soenderholm64.blogspot.com
Lør-søn 11-16
Se hjemmeside for udstillingsinfo

 

Kender du til en udstilling, som ikke er på denne liste og som du kan anbefale? Så sæt den ind under "Kommentarer" lige efter annoncen.